Rytuał picia takiego kakao otwiera serce, stymuluje pracę mózgu, a nawet… leczy duszę. Ceremonię kakao możesz przeprowadzić samodzielnie w domu, ale jej moc poczujesz w pełni, jeśli znajdziesz się w grupie – na przykład w ramach kobiecego kręgu czy warsztatów.
Czy do ceremonii kakao można użyć deserowego kakao, jakie można kupić w każdym sklepie spożywczym? Jeśli będziesz je popijać z właściwą intencją, na pewno poczujesz się świetnie. Musisz jednak wiedzieć, że prawdziwe ceremonialne kakao znacznie się różni od zwykłego, a tym bardziej od czekolady! Po pierwsze – zwykłe kakao to produkt w dużym stopniu przetworzony, odtłuszczony, z dużo niższą zawartością teobrominy.
Kakao ceremonialne pochodzi tylko i wyłącznie z natywnych rodzajów kakaowca, czyli oryginalnych, pierwotnych. Wymienić można dwa takie rodzaje kakao. Pierwsze to pochodzące z Gwatemali Criollo oraz Chuncho z Peru. Jak wygląda ceremonialne kakao? Ma postać sprasowanej, matowej pasty wykonanej z surowych ziaren kakaowca, do złudzenia przypominającej dobrą, kruszącą się w rękach czekoladę. Jest delikatnie fermentowane, ma organiczny charakter i pełne cennych składników odżywczych i związków o zbawiennym wpływie na organizm. Należą do nich między innymi:
Ten post jest sponsorowany przez naszych partnerów Wigs- Fenyloetylamina – wywołuje uczucie “motylków w brzuchu”, poprawia koncentrację i pamięć
- Anandamid – znany również jako “molekuła szczęścia/błogości/rozkoszy
- Teobromina – rozszerza naczynia krwionośne i natlenienie organizmu, nazywana jest “boskim składnikiem”, działa lekko pobudzająco, zwiększa również wydzielanie neuroprzekaźników serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny.
- Serotonina – czyli “hormon szczęścia”
- Flawanole – zmniejszające stres oksydacyjny
- Cynk, żelazo, magnez i potas – cenne mikroelementy
Skąd się wzięła popularność picia kakao w ceremonialny sposób? Cóż, ten rytuał ma tysiące lat! Już starożytni Majowie i Aztekowie wychodzili z założenia, że osoby pijące kakao uprawiane z duchową intencją, mogą się połączyć z wiedzą przodków i czerpać nauki od opiekuńczych duchów. Uduchowione osoby do dziś nazywają kakao duchową rośliną-przewodnikiem (z angielskiego Teacher Plant).
Jak kakao ceremonialne wpływa na ciało?
Spotykacie się w grupie, na przykład w kobiecym kręgu, przygotowujecie ceremonialne kakao i popijacie je w cudownej atmosferze zbudowanej przez światło świec i dźwięki subtelnej muzyki. Czy taki rytuał może mieć więcej korzyści, niż po prostu radość płynącą z towarzystwa innych ludzi i z popijania przepysznego napoju? Oczywiście! Jak już wspomniałam, ceremonialne kakao nie tylko wpływa na stan duszy, ale też jest po prostu bardzo zdrowe. Jakie jest jego działanie? Konkretnie:
- uspokaja ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu czujesz się zrelaksowana/y i odprężona/y.
- daje odczucie radości, zadowolenia, dobrobytu, błogostanu. To cudowne uczucie miłości rozlewa się na całą/całego Ciebie!
- zwiększa kreatywność i twórczość, czujesz przypływ weny, łatwiej Ci “łączyć kropki”, wymyślać nowe pomysły, na jakie wcześniej byś nie wpadł/a
- pobudza krążenie krwi, zwiększa natlenienie organizmu o 30% – to ważna zwłaszcza teraz, jesienią i zimą, kiedy bardzo potrzebujemy tlenu, żeby nasze komórki były zdrowe i odporne na działanie drobnoustrojów
- reguluje ciśnienie krwi,
- pobudza trawienie,
- wspiera pracę układu pokarmowego,
- wspomaga stany medytacyjne, wprowadza w stan głębokiego uspokojenia, w którym łatwiej Ci spojrzeć w głąb siebie.
- zdejmuje różnego rodzaju blokady emocjonalne – łatwiej Ci płakać, śmiać się, zachwycać.
- jest silnym afrodyzjakiem – zwiększa libido i intensyfikuje doznania płynące z seksu,
- pomaga w osiągnięciu lepszej koncentracji, a jednocześnie łagodnie pobudza
- wspiera kobiety podczas menstruacji, gdyż dostarcza spore dawki żelaza
Jak przygotować ceremonialne kakao?
Przygotowanie ceremonialnego kakao wcale nie jest trudne, ale prawdą jest, że wymaga nieco więcej wysiłku niż zalanie gotowej czekolady w proszku ciepłym mlekiem. Jednak warto podejść do każdego elementu tego rytuału, również do przyrządzania napoju, z otwartym sercem i pokorą – to cudowny proces, który zaczyna się właśnie w kuchni!
Na początek warto wiedzieć, jakie dawki będą odpowiednie. Proponujemy rozpoczęcie przygody z kakao ceremonialnym od dawek mniejszych, na przykład 15-20 g. Warto obserwować reakcje organizmu i to, co dzieje się z naszymi emocjami. Pamiętaj, że początkowo możesz mieć różne, mijające z czasem objawy, takie jak na przykład zdecydowanie przyspieszona przemiana materii. Z czasem możesz zwiększać dawki, nawet do 50 g. Jeśli planujesz pić ceremonialne kakao częściej, na przykład przed rozpoczęciem codziennej pracy, sięgnij po mniejszą ilość produktu, na przykład 10-15 g kakao.
Czego potrzebujesz?
- porcja kakao ceremonialnego (w zależności od potrzeb)
- porcja napoju roślinnego (na przykład mleka owsianego bądź ryżowego, szczególnie polecamy gęste, kokosowe mleko z puszki ) – nie mieszaj kakaa ceremonialnego z mlekiem zwierzęcym, które dezaktywuje prozdrowotne działanie tej substancji
- szczypta pieprzu cayenne (ze względu na kapsaicynę, która usprawni wchłanianie się dobroczynnych związków zawartych w kakao do organizmu; w zależności od potrzeb)
- Miód albo inną naturalną substancję słodzącą (w zależności od potrzeb)
Jak zrobić kakao ceremionalne?
- Wlej mleko (napój roślinny) do małego garnka, dodaj do niego pieprz cayenne i podgrzej, aż do momentu wrzenia.
- Skrusz pastę kakao ceremonialnego i wrzuć ją do blendera.
- Zalej wrzącym napojem roślinnym, odczekaj chwilę, aż mleko się rozpuści i blenduj przez około 30-60 sekund.
- Gotowe
- Możesz też pokruszyć bądź posiekać kakao ceremonialne i stopniowo rozpuszczać je bezpośrednio we wrzącym mleku, bardzo dokładnie mieszając, żeby nie utworzyły się grudki.
- Uwaga – kakao ceremonialne możesz również rozpuścić w dobrej jakości wodzie mineralnej!
Jak pić kako ceremionalne?
Wyobraź sobie, że ten rozgrzewający, gęsty i słodki napój to samo dobro. Kosztuj go małymi łyczkami, nie spiesząc się, delektując się każdym momentem. Warto mieć w pobliżu szklankę ze zwykłą wodą, którą co jakiś czas przepłukuję kubki smakowe – dzięki temu lepiej “dostrzegam” smak kakao.
- Kakao Ceremonialne 160g – EKWADORProdukt w promocji59.99 zł
Kiedy lepiej zrezygnować z ceremonii kakao?
- Jeśli bierzesz leki psychotropowe – kakao ceremonialne zawiera tryptofan i inhibitory MAO, które mogą działać potęgować działanie antydepresantów
- Jeśli masz problemy z sercem i ciśnieniem, niewydolność krążeniową – teobromina, która jest składnikiem kakao ceremonialnego, pobudza pracę serca i delikatnie poszerza naczynia krwionośne. Co więcej, takie kakao samo z siebie obniża ciśnienie krwi, więc mogłoby wejść w niebezpieczną interakcję z lekami o podobnym działaniu.